1. K-State home
  2. »Agronomy
  3. »Welcome to K-State Agronomy!
  4. »Agronomy Undergraduate Program
  5. »Scholarship list
  6. »Scholarship Recipients

Department of Agronomy

2008-09 Agronomy Scholarship Recipients

Mary Lucille and Walter Abmeyer Scholarship scholarships>Certificate

  • Andrew Dillon, Hope
  • Lauren Lang, Overbrook
  • Ben Meyer, Linn
  • Tanner Robbins, Emmett
  • Daniel Schons, Bucyrus
  • Noah Scott, Bowling Green, OH

Ernest L. and Lou R. Adams Scholarship

  • Denton Bailey, Norcatur
  • Jacob Chapman, Olathe
  • Kim Kerschen, Garden Plain
  • Brian Lee, Leavenworth
  • Blake McLemore, Colby
  • Bret Rooney, Satanta
  • Stuart Watts, Manhattan
  • Jake Wyrill, Kirwin

Dewey and Nelta Axtell Scholarship

  • Brian Lee, Leavenworth

Henry M. Beachell Scholarship

  • Allen Kampschnieder, Howells, NE
  • David Krehbiel, Pratt

Genevive L. and Frank G. Bieberly

  • Justin McCartney, Harper

John Bunck Memorial Scholarship

  • Joshuah Klein, Protection
  • David Krehbiel, Pratt

Lowell A. Burchett Memorial Scholarship

  • Kerri Neugebauer, Grandview, MO

Gordon Byler Memorial Scholarship

  • Denton Bailey, Norcatur

Leland E. Call Memorial Scholarship

  • Blake McLemore, Colby

Carls Family Scholarship

  • Jacob Becker, McLean, IL
  • Ethan Noll, Hiawatha
  • Nick Novak, Modoc

J.D. Carroll Memorial Scholarship

  • Blake McLemore, Colby
  • Ethan Noll, Hiawatha
  • Angela Tran, Prairie Village
  • Stuart Watts, Manhattan

Alfred L. Clapp Scholarship

  • Jason Hegemann, Clarkson, NE

A.E. and Katherine Cook Scholarship

  • Allen Kampschnieder, Howells, NE

Walter E. Gilmore Scholarshipscholarships>money

  • Jacob Becker, McLean, IL
  • Adam Dexter, Galva, IL
  • Bryson Haverkamp, Bern
  • Desirae Hickman, Carl Junction, MO
  • Kyle Meenen, Hiawatha
  • Nicole Rezac, Onaga
  • Darrin Seiwert, Conway Springs
  • Laura Stevens, Falls City, NE

Albert P. Haeberle Scholarship

  • Nicole Rezac, Onaga

Kansas Crop Improvement Scholarship

  • Cody Duitsman, Washington

Todd A. Kintigh Memorial Scholarship

  • Kelly Yunghans, Leavenworth

David Koch Agriculture Scholarship

  • Michael Holton, Tonganoxie

Kansas Seed Industry Association Scholarship

  • Josh Patterson, Benton
  • Aaron Widmar, Franklin

Hilmer H. Laude Scholarship

  • Jason Hegemann, Clarkson, NE

Manhattan Chapter of the Soil and Water Conservation Society

  • Angela Tran, Prairie Village

Lewis G. Mickelson Scholarship

  • Jayce Brandt, Paola
  • Cody Duitsman, Washington
  • Jason Hegemann, Clarkson, NE
  • Jared Kohls, Clearwater
  • Nicole Rezac, Onaga
  • Michael Stueder, Claflin

Charles W. and Lois H. Nauheim Agronomy Scholarship

  • Kate Glanville, Oskaloosa
  • Andrew McGowan, Prairie Village
  • Nick Novak, Modoc
  • Jenae Skelton, Larned

Ivy Fuller Olds Scholarship

  • Brian Lee, Leavenworth

George and Hila Parsons Scholarship

  • David Deforest, Florence
  • Joshuah Klein, Protection

Robert K. and Barbara Petro Agronomy Scholarship

  • Darrin Seiwert, Conway Springs

Thomas M. Potter II Memorial Grazing Land Management Scholarship

  • Daniel Jones, Cottonwood Falls

Rannells (Hile) Scholarship

  • Daniel Jones, Cottonwood Falls

Leslie R. Reinhardt Scholarship

  • Darrin Seiwert, Conway Springs

Robert F. Sloan Scholarship

  • Justin McCartney, Harper

Smika Agronomy Scholarship

  • Stuart Watts, Manhattan

Wayne Tjaden Scholarship

  • Adam Dexter, Galva, IL

Jake Ubel Agronomy Scholarship

  • Michael Holton, Tonganoxie

Brian E. Vining Memorial Scholarshipscholarships>Scholarship

  • Matt Wyckoff, Gardner

John T. Whetzel Scholarship

  • Brett Pfizenmaier, Clay Center

Howard Wilkins Scholarship

  • David Krehbiel, Pratt